Medytacja Mindfulness – co, jak i dlaczego?!
Co to jest medytacja mindfulness?
Mindfulness to świadomość obecnej chwili takiej, jaka jest. To pełna uważność, życie w teraźniejszości, bycie obecnym tu i teraz wszystkimi zmysłami. Nie jest to działanie na autopilocie jak to się dzieje przez dużą część naszego dnia. Mindfulness pomaga zachować spokój emocjonalny, opanowanie, podejmować właściwe decyzje i skoncentrować się. Nasze ego nie pływa dłużej w analizach przeszłości i przyszłości, zamiast tego wyciąga prawidłowe wnioski z tego co już było i w sposób trzeźwy przygotowuje nas na to co może się wydarzyć. Pozostałą energię zachowujemy, dzięki czemu możemy w pełni cieszyć się życiem i obecną chwilą.
Dlaczego warto praktykować mindfulness?
Nasz umysł to potężne narzędzie. Ma ogromne możliwości, ale także potrafi doprowadzać nas do skrajnych stanów, takich jak depresja, lęki, paranoje, ciągły stres i negatywne emocje. Większość z nich powodowana jest przez utożsamianie się nas z myślami i nieumiejętność trzeźwego spojrzenia na sytuację. Uważność i świadoma obecność przywraca nas do obecnej chwili i pokazuje jak wiele z naszych myśli jest nieadekwatnych do tego, co rzeczywiście się dzieje. Prościej nam wtedy dostrzec piękno otaczającego świata.
Praktyka mindfulness bezpośrednio przekłada się na:
- obniżenie stresu,
- kontrolę nad emocjami,
- większą pewność siebie,
- umiejętność trzeźwej oceny obecnej chwili,
- zdrowie psychiczne,
- funkcjonowanie układu odpornościowego,
- zdrowie fizyczne,
- wysoką świadomość własnego ciała,
- wyostrzenie zmysłów,
- poprawę pracy mózgu i intelektu,
- dotlenienie organizmu,
- redukcja złych nawyków,
- zwiększenie empatii,
- pomoc przy takich chorobacj jak:
- depresja,
- stany lękowe,
- problemy z koncentracją,
- problemy ze snem.
Więcej o wpływie mindfulness na zdrowie, dowiesz się TUTAJ
Czego nauczysz się podczas sesji i wyjazdów z medytacją mindfulness?
Zaczniemy od zagadnień teoretycznych. Są one związane między innymi z:
- umysłem i jego pracą (zagrożenia, procesy, instynkty, uwarunkowania itp.),
- ogólną teorią z zakresu medytacji, jogi, psychologii, filozofii wschodu i zachodu,
- fizjonomią i fizjologią naszego ciała i umysłu,
- dolegliwościami cywilizacyjnymi, takimi jak: depresja, lęki, paranoje, negatywne stany emocjonalne, choroby psychosomatyczne, stres.
W części praktycznej będziemy wspólnie medytować przy użyciu różnych technik jogi (sprawdź co oznacza termin „joga”). Każda z medytacji zostanie wytłumaczona oraz poprowadzimy. Dowiesz się także jak dostosować dalszą praktykę do swoich potrzeb i uwarunkowań.
Praktyka może odbywać się w różnych formach:
- medytacja mindfulness w odosobnieniach,
- mindfulness w środowisku domu, pracy, ulicy itp.,
- ćwiczenia fizyczne rozciągające napięcia mięśniowe w formie asan (pozycji) połączone z wykorzystaniem oddechu oraz uważności,
- wykorzystania poszczególnych zmysłów np. słuchu (muzyka, mantry itp.),
- obserwacja obiektów wewnętrznych i zewnętrznych,
- praca z wieloma zmysłami.
Poznasz swoje zmysły i możliwości medytacyjne. Będziesz wiedzieć jaka forma medytacji sprawia Ci trudności, a jaka przynosi ulgę. Jak reaguje Twoje ciało i umysł. Poznając siebie i techniki medytacyjne dalsza praktyka przyjdzie z łatwością, a ryzyko chorób takich jak depresja, bezsenność czy stany lękowe zostanie zminimalizowane.
Jaki jest cel takiej praktyki?
Stosowanie mindfulness w życiu codziennym, to sprawa banalna, jednak należy wiedzieć jak się za to zabrać. Podczas wspólnych medytacji lepiej zrozumiesz działanie swojego umysłu i ciała. Pozwoli Ci to przejąć kontrolę nad własnym życiem w bardzo wysokim stopniu. Poznasz mechanizmy i ćwiczenia, które, stosowane codziennie, wpłyną w dużym stopniu na jakość Twojego życia. Co za tym idzie, podniesie się także poziom Twojego szczęścia i zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego!
Co dalej?
Rozpocznij z nami praktykę medytacji mindfulness, podczas sesji indywidualnych i wakacji mindfulness – pełna oferta znajduje się TUTAJ!
Zajrzyj też do naszej Bazy Wiedzy.
lub