GlobVenture

uważność w praktyce

Wykorzystanie mantry

Mantry to potężne narzędzie w rozwoju świadomości, które może pomóc w codziennej medytacji. Dobór odpowiedniej mantry, zależy od naszego celu i intencji. Możemy zarówno próbować „nastroić” się pozytywnie i zmotywować do działania jak i zrelaksować, wspomóc naszą medytację czy osiągnąć balans energetyczny. Znaczna część mantr pomaga nam rozgonić smutki i poczuć głęboką miłość.

Medytacja przy mantrze dla niektórych będzie łatwym początkiem przygody z jogą, a dla innych zaawansowaną techniką rozwoju doświadczeń medytacyjnych. Spróbuj i zdecyduj sam, czy chcesz wykorzystać takie rozwiązanie. Poniżej opisuję wybrane i sprawdzone przeze mnie mantry oraz różne możliwości ich zastosowania. Osoby o większej świadomości własnego ciała zmiany odczują już po jednym wysłuchaniu, warto wtedy poćwiczyć o różnych porach dnia z różnymi nagraniami, aby dostosować medytację do swojego trybu życia.

Działanie i wpływ mantry w bardzo dużym stopniu zależy od „dnia” – czyli naszego samopoczucia i stanu emocjonalnego. Dlatego jeśli zawsze dana mantra poprawiała Ci humor, a nagle czujesz wyraźny dyskomfort, sprawdź inną mantrę, a do swojej ulubionej wrócisz innego dnia lub o innej porze. To nie jest matematyka, więc najważniejsze, żebyś wsłuchał się w siebie i eksperymentował – w ciszy również nie ma nic złego!

Ajai Alai

Ajai Alai w różnych źródłach opisywana jest jako mantra pomagająca odzyskać i wyrównać naturalną energię nas samych, naszego ciała energetycznego.

40-60 minut

 • poświęć na początku najwięcej czasu na pozycję siedzącą i leżącą – przy pomocy obserwacji oddechu, ciała i mantry uzyskaj jak największą świadomość obecnej chwili, swojego ciała, bólów mięśniowych, oczy miej zamknięte, obserwuj i rozluźniaj ciało jednocześnie
 • zacznij wykonywać po kolei różne pozycje jogiczne, asany, na każdą z nich poświęć 1 – 3 minut; przyjmując pozycję wykorzystaj mięśnie, napnij je i zmuś delikatnie ciało do nowej formy, następne zaobserwuj różne bóle i napięcia własnego ciała, w każdej asanie będą inne; po uzyskaniu świadomości danego napięcia mięśniowego, weź głęboki wdech, przytrzymując powietrze i z wizualizuj sobie, że wpuszczasz je w dany ból, mięsień, następnie podczas wydechu oddaj kontrolę nad mięśniem ciału, niech go rozluźni; każdy kolejny oddech będzie coraz bardziej rozluźniał mięśnie, a Twoje ciało delikatnie zmieni pozycję, na bardziej naturalną i mniej bolesną.
 • zmieniaj pozycje, pamiętaj o oddechu, a w przypadku dyskomfortu wracaj do obserwacji mantry i akceptuj to co się dzieje z Twoim ciałem

Shiva Mantra Stotram

( Om Namah Shivay)

Mantra mocno energetyzująca, usuwająca bariery naszego ego, dobra na początek dnia. Można przy niej spokojnie posiedzieć, śpiewając w głowie, poćwiczyć asany i ponaciągać ciało lub nawet potańczyć. Sam taniec przy zachowaniu świadomości ciała jest niesamowitą formą medytacji. Mantra jest na tyle silna, że nadaje się nawet do słuchania w drodze do pracy, czy przy pracach manualnych. Jednak największe efekty zauważymy używając jej przy porannej jodze, gimnastyce czy innym rodzaju rozgrzewki fizycznej ciała.

< 40 minut

 • rozciągaj się, tańcz, zmieniaj pozycje lub po prostu skup się na słuchaniu; znajdź najlepszą formę dla siebie
 • mantra ładuje i pobudza, ale pamiętaj o świadomości własnego ciała, pozostawaj w harmonii z otoczeniem
 • w niektórych przypadkach mantra może powodować dyskomfort lub zbyt bojowo nas nastawiać, wręcz agresywnie; jeśli tak się dzieje, poukładaj głowę najpierw z Ajai Alai przez kilka dni, po czym spróbuj ponownie z Shiva Mantra

Om Gan Ganapataye Namo Namah

Mantra wyrównująca energię, dostrajająca, a zarazem ładująca. Porównując ją do dwóch wcześniejszych, można by wspomnieć o kompromisie. Jej prostota sprawia, że bez wysiłku, możemy zacząć każdy dzień z uśmiechem na ustach i otwartą energią na świat.

> 6 minut

 • znajdź chwilę w odosobnieniu, usiądź, połóż się lub zmieniaj asany, a nawet tańcz… ważne abyś znalazł chwilę dla siebie, najlepiej o poranku;
 • regularne stosowanie to jeden z najprostszych sposobów umożliwiających szybkie odczucie pozytywnych skutków medytacji na własnym ciele
 • mantra bardzo przyjemna i nadaje się do krótkich medytacji o każdej porze

Brahmananda Swaroopa

Mantra pomaga nam uwolnić się od przywiązania do stałości, zaakceptować nieustającą zmienność świata. Treść opowiada, że wszystko co widzimy jest obrazem stworzonym przez Stwórcę w ekstazie <dokładny opis i download>.

> 15 minut

 • znajdź chwilę w odosobnieniu, usiądź lub połóż się, ważne abyś znalazł chwilę dla siebie;
 • mantra ma charakter uspokajający, można ją stosować przed snem, nawet już w łóżku tuż przed zaśnięciem, aby uspokoić gonitwę myśli i lęki (pozostałe z prezentowanych mantr, raczej nie pomogą Ci w zaśnięciu – mimo uspokojenia jak Ajai Alai, pobudzają do życia!);

Om mani padme hum

W Buddyzmie tybetańskim, jedna z najważniejszych i podstawowych mantr. Mantra współczucia, dobroci i miłości do wszystkich istot na całym świecie.

> 20 minut

 • możesz pójść na spacer, siedzieć wygodnie w fotelu, prowadzić samochód czy słuchać jej przy pracy,
 • mantra powoduje przyjemne uczucie radości i pozwala zapomnieć o smutkach,
 • część Buddystów uważa, że śpiewanie tej mantry, to jedyne czego potrzebujemy do oświecenia

Gayatri Mantra

Uważana jest za matkę mantr, jest jedną z najstarszych, najświętszych i przez wielu traktowana jako najpotężniejsza ze wszystkich. W hinduizmie występuje w postaci różańca (108 recytacji). Hinduiści wierzą także, że ma moc niweczenia karmy.

> 20 minut

 • możesz pójść na spacer, siedzieć wygodnie w fotelu, prowadzić samochód czy słuchać jej przy pracy,
 • doskonale sprawdza się przy medytacji lub jodze w zaciszu domu,
 • przynosi uczucie głębokiej bezwarunkowej miłości i radości, oczyszcza z negatywnych stanów,

Inne:


Sprawdź także inne formy medytacji TUTAJ!

Dodaj komentarz