GlobVenture

medytacja indywidualna, kursy i wakacje mindfulness

GlobVenture

Mindfulness czy Vipassana?

Terminy Mindfulness i Vipassana często używane są równolegle, co może niektórych mylić. Warto więc wyjaśnić, skąd to się wzięło. Vipassana, czyli buddyjska technika medytacji, polegająca na „widzeniu rzeczy takimi jakie są” (bezpośrednie tłumaczenie Vipassana), jest techniką świecką opartą na pełnej świadomości własnego ciała, obecnej chwili, procesów fizjologicznych, interakcji zmysłów i nieoceniającej obserwacji otoczenia, stworzoną przez Buddę. Vipassana często kojarzy się z naukami S.N. Goenki i z jego 10 dniowymi kursami oraz „Sztuką Życia”. Podstawą medytacji vipassana jest maksymalna uważność czyli mindfulness. Nazwa mindfulness pojawiła się dopiero w latach siedemdziesiątych, podczas gdy vipassana funkcjonuje od 2500 lat. Na kursach i wyjazdach, uczymy zaawansowanych technik Mindfulness, a podstawy Vipassany wykorzystujemy dla lepszego zrozumienia czym jest uważność. Podstawowa różnica to obiekt obserwacji. Naukę techniki Vipassana zaczynamy zawsze od oddechu i towarzyszy nam przez cały czas trwania praktyki. Naukę uważności czyli mindfulness możemy zacząć i praktykować na dowolnym zmyśle i dowolnym obiekcie. Jeśli by się zagłębić w analizę vipassany, zdamy sobie sprawę, że jest to szalenie skomplikowana medytacja, która została opisana bardzo dokładnie w wielu dziełach, wiec nie będziemy tego robić ponownie.

Chętnie dyskutujemy o buddyzmie, jodze, vipassanie czy innych rodzajach medytacji i ascezy, jednak prowadząc kursy, przekazujemy wiedzę i uczymy technik najprostszych do zrozumienia i zastosowania w „zachodnim świecie i tempie życia”. Sprawdź ofertę wspólnych medytacji, a nawet wakacji w klasztorze z medytacją vipassana TUTAJ!

Dla lepszego zrozumienia, odsyłamy także do materiałów Sayadaw U Tejaniya, który Vipassanę nazywa po prostu „Mindfulness Meditation”.


Dodaj komentarz